Nagyszabású megemlékezést tartottak Budapesten, három helyszínen, a limanovai csata 110. évfordulójának emléknapján, december 11-én. Az első világháború egyik jelentős ütközetében a magyar huszárok állították meg az előretörő ellenfelet. Ez a győzelem több mint egy évszázaddal később is inspiráló a mai kor katonái számára.
Az ünnepségsorozat délelőtt a Limanova téri Zuglói Református Egyházközösség templomkertjében kezdődött, ahol leleplezték a Honvédelmi Minisztérium kopjafáját. Az emlékművet a minisztérium munkatársai, a Nádasdy huszárok leszármazottjai – mások mellett gróf Nádasdy Borbála –, a helyi református közösség tagjai, a Lengyel Kisebbségi Önkormányzat képviselői, valamint katonai hagyományőrzők jelenlétében koszorúzták meg.
Horváth Tamás, a HM Katonai Örökség Főosztályának főosztályvezetője ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a kopjafaavatás szimbolikus főhajtás a múlt huszárai előtt, akik megállították az Osztrák-Magyar Monarchiát támadó oroszokat a limanovai ütközetben.
Az avatás során az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztályának katonái már készülődtek a Fiumei úti Sírkert 52. parcellájánál tartott megemlékezésre. A huszárok a Nemzeti Lovardából vonultak át az emlékhelyre, ahol a díszalegység felsorakozott, tisztelegve a 110 éve helytálló hősök előtt. A koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezésen dr. Töll László ezredes, a Honvédelmi Minisztérium katonai identitásért felelős miniszteri biztosa beszédében hangsúlyozta, hogy a régi nagy alakulatok nevének visszaadása nemcsak a honvédség, hanem a magyar nép számára is kiemelt jelentőségű.
„A Nádasdy Ferenc huszárezred feltámasztásával egy legendát keltünk életre, ezzel is a magyar történelmi örökségre emlékezünk” – hangsúlyozta a történész, hozzátéve: a huszárezred mai tagjainak szolgálatukban ugyanúgy kell viselkedniük, mint ahogyan azt nagy elődeik tették, mert a történelem erre kötelezi őket.
Az 1688-ban alapított egykori Nádasdy huszárezred a legrégebbi mind közül. Hatvanhat ütközetben vett részt, tizenhárom tisztje nyerte el a Mária Terézia Katonai Rendet, huszonnégy Arany Vitézségi Érmet kaptak katonái, akik az Osztrák Császárság és az Osztrák-Magyar Monarchia összes nagy háborúját, sőt az 1848-49-es szabadságharcot is végigküzdötték. Az ezred névadója, Nádasdy Ferenc a magyar huszár megtestesítője. Helytállásával, hősiességével maga a család is beírta magát a történelembe.
„Mi, magyarok küszködünk történelmünk és hadtörténetünk megítélése terén, ám az egész magyar történelem arról tanúskodik, hogy vitéz és katona nép vagyunk” – jelentette ki az ezredes.
Dallos Gyula és Töll László miniszteri biztosok, valamint Mudra József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár dandárparancsnoka és Varga István ezredes, a dandár gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztályának parancsnoka megkoszorúzták a magyar hősök emlékkövét, a Nádasdy huszárok sírhelyénél mécseseket helyeztek el, valamint emlékeztek a lengyelországi sírokban nyugvó hősökre is.
A limanovai évfordulós megemlékezés zárásaként Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök a hősi halált halt katonák lelki üdvéért tartott szentmisét a Magyarok Nagyasszonya Templomban. Karácsony közeledtével arra emlékeztette a hallgatóságot, hogy életünket lélekből kell éljük, mert a legszebb cselekedeteket mindig áthatja a transzcendens, Istentől eredő erő, amelyet a mindennapok során is segítségül hívhatunk.