Nem volt az olyan túl régen, amikor a Kárpát-medence négy szegletében talán kicsivel több szó esett az első világháborúról. Centenáriumi emlékidézéseken ütöttük fel történelmünk és hadtörténetünk százegynéhány éves lapjait, idéztük fel Trianon, a világégés következményeit. A napokban egy „csendes évfordulón”, a 110 évvel ezelőtti limanovai győzelemre emlékeztünk, amikor is a monarchia csapatai, köztük a magyar bakák, lóról leszállt huszárok véres küzdelemben megállították az „orosz gőzhengert”. Akkor 1914 novemberét-decemberét írták.
A hadtudomány megítélése, helye, szerepe, intézményi rendszere, országonként változó. Hazánkban is változik ez a megítélés, melynek alakításában a tudományos körök felelőssége óriási. Mit teszünk, mit kellene tennünk, hogy a megítélés egyre inkább javuljon? Hogyan közvetítsük közérthetően azt a tudást, ami végső soron világunk biztonságát szavatolni hivatott?
Nagyszabású megemlékezést tartottak Budapesten, három helyszínen, a limanovai csata 110. évfordulójának emléknapján, december 11-én. Az első világháború egyik jelentős ütközetében a magyar huszárok állították meg az előretörő ellenfelet. Ez a győzelem több mint egy évszázaddal később is inspiráló a mai kor katonái számára.
A Doni Hősök Emléktúra az évek alatt országos méretűvé nőtte ki magát, több menetszázad indul különböző távokkal.
Az idei túrákról dr. Töll László ezredes és Jásdi Balázs, az MH BHD 32. Testőrezred előadója beszélgetett Vogyerák Anikóval.
„A béke egy olyan kegyelmi állapot, ami könnyen eltörik” – hangsúlyozta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, az ENSZ Libanoni Békefenntartó Missziójába (United Nations Interim Force in Lebanon – UNIFIL) felajánlott kontingens 7. váltásának visszafogadó ünnepségén Budapesten, a Mária Terézia-laktanyában november 21-én.
Minden haderőnél, így a Magyar Honvédségnél is alapvető a megfelelő kiképzés. Miközben az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” november 5-ei adása bepillantást nyújt a testőrezred díszelgőinek, a különleges műveleti katonák, a honvéd tisztjelöltek és a harckocsizók mindennapjaiba, igazából egyetlen dologról szól: a felkészülésről.
„Értékmentés történt azzal, hogy azok a lovak, amelyekkel eddig öttusázóink versenyeztek, hivatalosan is a Magyar Honvédség gondozásába kerültek” – mondta Dallos Gyula, a Kincsem Nemzeti Lovas Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos a Nemzeti Lovardában, ahol október 28-án a Magyar Öttusa Szövetség, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár, illetve az alakulat gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztályának vezetői, parancsnokai aláírták a lovak és a felszerelések átadásról szóló dokumentumot.
A napokban ért véget a 32. Katonai Képzőművészeti Alkotótábor, amelynek résztvevői (a Vajai Honvéd Művésztelephez hasonlóan) a Magyar Királyi Jutasi Honvéd Altisztképző és Nevelőintézet megalapításának 100. évfordulójához kapcsolódó műalkotásokat készítettek. Az alkotótábort 2016 óta az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központban rendezik meg.
A Magyar Honvédség alakulatai idén is izgatottan várták az MH Katonai Háromtusa Bajnokságot, amelyet második alkalommal rendezett meg az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred a győrszentiváni gyakorló- és lőtéren. A futásból, lövészetből és kézigránátdobásból álló verseny vándorkupáját a MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár csapata vihette haza.
Az Országház előtt, a Kossuth Lajos téren katonai tiszteletadás mellett – Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke jelenlétében – ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót az aradi vértanúk emléknapján, október 6-án, vasárnap reggel.
A huszárt, amely mindig is egy volt a nemzettel, a huszárszellem hatja át – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, amikor katonai parádé keretében alegységzászlót adományozott a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztálynak pénteken a budai Várban.
Először tett látogatást a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnál a Belgrádban települő Szerb Gárda küldöttsége, akik elsősorban dandárunk szerteágazó feladatrendszerébe, de legfőképpen a 32. Testőrezred mindennapjaiba kaptak betekintést.
Nincs Balaton-átúszás a Magyar Honvédség nélkül. Közel ötszáz katona vállalkozott idén arra, hogy az immár több mint két évtizedes hagyományt erősítve, az Úszó Erőd részeként ússza le a Révfülöp és Balatonboglár közötti 5200 méteres távot, ezzel teljesítve a 42. Lidl Balaton-átúszást.