HadERŐ: gyakorlás a végsőkig2024-11-07 10:31
Szerző:MH BHD
Fotó:
Kategória:Hírek

Minden haderőnél, így a Magyar Honvédségnél is alapvető a megfelelő kiképzés. Miközben az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” november 5-ei adása bepillantást nyújt a testőrezred díszelgőinek, a különleges műveleti katonák, a honvéd tisztjelöltek és a harckocsizók mindennapjaiba, igazából egyetlen dologról szól: a felkészülésről.

Nemzeti ünnepeink alkalmával az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezred már hetekkel korábban elkezd gyakorolni a Mária Terézia-laktanyában.

„Először külön a kiképzőkkel, rajonként, vagy ha kell, akkor egyénenként csiszolják a katonák alaki, illetve díszelgő tudását” – mondta el az ezred lövészzászlóaljához tartozó díszelgő katonák felkészítéséről Nagy Ernő őrnagy, az alakulat főtisztje.

A 32. Testőrezred az állami protokolláris feladatokkal párhuzamosan a Szent Korona, illetve a Sándor-palota őrzését-védelmét is ellátja, utóbbit a köztársasági elnök személyéhez kötődő teendői részeként.

Zsolnai Tamás ezredes, a 32. Testőrezred parancsnoka a koronaőrök és a gyalogos testőrök tevékenysége mellett az alakulat otthonáról is szólt: „Ikonikus helyen található a laktanyánk, olyan épületekben és épületek között járkálhatunk, ahol a nagymúltú és híres elődeink is jártak és szolgáltak.”

 

Miközben a testőrezred állományának legtöbbször nagy nyilvánosság előtt kell a szolgálatuk okozta fizikai megterheléssel és stresszel megbirkózniuk, addig a különleges műveleti katonák gyakran a „senki földjén” tűrnek és küzdenek – nem ritkán egyedül és magukra utalva. Állandó kiképzéssel, a fizikai és mentális határaikat folyamatosan feszegetve készülnek a megszokhatatlanra, vagy csak a kiválasztott kevesek számára elviselhetőre. Forróságra, fagyra, éhségre, szomjúságra.

„A végsőkig begyakoroljuk és a legapróbb részletekre is figyelünk” – hangzott el az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár különleges műveleti alaptanfolyamának légi műveleti képzésén. A kurzus egyik célja, hogy olyan helyekre tudják kijuttatni a katonákat, ahová a helikopterek nem képesek leszállni. S hogy ehhez mit kell tudni? Nos…

„Gyorsköteles kijuttatásnál nincsen külön biztosítása a csúszónak, csak a kezével, illetve a lábával tartja a katona a kötelet” – árulta el az egyik kiképző.

Ha egyelőre nem is ilyen magas fokon, de szintén a túlélést tanulták az MH Ludovika Zászlóalj újoncai a közelmúltban. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem pár héttel korábban bevonult honvéd tisztjelöltjei megismerkedtek a menedékkészítéssel, élelemszerzésről, víztisztításról szereztek létfontosságú információkat, elsajátították azt, hogy mi módon tudnak tájékozódni ismeretlen környezetben és helyzetben.

Katonai alapkiképzésük során ennél is fontosabb, hogy csapattá kovácsolódjanak. Amikor olyan problémával találkoznak, amit nem tudnak egyénként megoldani, akkor mindenképp össze kell fogniuk. A bevonuló fiatal „a képzések folyamata során átalakul a saját társai segítőjévé” – fogalmazott Vaskó András zászlós, az MH Ludovika Zászlóalj kiképzője.

Másfajta, szintén hatalmas kihívás a Leopard 2A7HU kezelése. A Magyar Honvédség legmodernebb eszközei közé tartozó harckocsik frissen képzett kezelői Szomódon tartottak úgynevezett „rendszerbe állító lőgyakorlatot” az új haditechnikával.

„Ezek az eszközök a 21. század termékei, rendkívül fejlettek, tele vannak informatikai berendezésekkel” – emlékeztetett Tóth István ezredes, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár parancsnoka, hozzátéve: már maguknak az eszközöknek a felkészítése arra, hogy a kezelők eredményesen hajthassák végre a feladataikat, rettentően bonyolult. Nem csupán a harckocsik kezelőit kell tehát felkészíteni, hanem az eszközök programozását végző szakembereket is. Mindkettő hosszú folyamat, de a feltételek adottak.

A Magyar Honvédség számára tervezett Leopard 2A7HU harckocsik irányítására kiképzendő első 16 magyar katona a német gyártó cégnél részesült úgynevezett gyártói felkészítésben, ám a harckocsizó kiképzések, gyakorlások egyre inkább a tatai dandárnál zajlanak majd. Köszönhetően elsősorban a Klapka György-laktanyában működő szimulációs központnak, mely nagyban növeli a páncélosdandár katonáinak képzettségi szintjét és magabiztosságát.

„Egészen addig nem jönnek ki éles lőszerrel lőni, amíg a szimulációban végre nem hajtották annyiszor a lőgyakorlatot, ahányszor azt ahhoz kell, hogy magabiztosan álljanak neki majd éles lőszerrel is lőni” – mondta határozottan Tóth István ezredes.

A látványos szomódi lőgyakorlat egyben lehetőséget biztosított a dandár harckocsizászlóaljának eszközállományába nemrég került éleslövészet-ellenőrző konténer tesztjére is. A Leopardok személyzete tevékenységének minden mozzanatát videón követték, a kiértékelés digitalizált: ez az új high-tech magyar haderő.

Az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsor november 5-ei adása itt érhető el.