A Szent Korona mindig is kiemelkedő történelmi jelentőséggel bírt, 1944 végén az épségéért felelő koronaőr katonák az ország nyugati részére menekítették a koronázási jelvényeket, melyek előbb Veszprémbe, majd Velemre és végül Kőszegre kerültek. Az utóbbi két helyszínen, az őrzőhelyeknél tartottunk megemlékezést és koszorúzást.
A Szent Korona 1944-45-ös menekítésének utolsó, még Magyarországon található állomásaira, Velemre és Kőszegre látogattunk el, hogy megemlékezzünk Koronaőr elődeink hősies, történelmi jelentőségű cselekedeteiről.
A Szent Korona mindig is kiemelkedő történelmi jelentőséggel bírt, 1944 végén az épségéért felelő koronaőr katonák az ország nyugati részére menekítették a koronázási jelvényeket, melyek előbb Veszprémbe, majd Velemre és végül Kőszegre kerültek.
Kőszegen 1945. márciusában néhány napra itt rejtették el a szövetséges légitámadások és az előre nyomuló szovjet erők elől a Szent Koronát. A kőszegi őrzés jelentőségét mégis leginkább későbbi története adja, hiszen németországi, majd egyesült államokbeli „száműzetése” előtt ekkor tartózkodott utoljára Magyarország területén. Ezt az időszakot követően 33 évig a korona nem volt Magyarországon, csak 1978-ban kerülhetett vissza újra hazánkba.
Szöveg: MH BHD (forrás: Kőszegi Városi Múzeum Könyvtár és Levéltár, koszeg.hu, termeszetjaro.hu)