Galéria, Hírek

A magyar katonazene napját ünnepeltük

Dandárunk a magyar katonazene napja alkalmából rendezett koszorúzást, állománygyűlést, valamint szakmai szimpóziumot a Petőfi Sándor laktanyában és a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban április 24-én, hétfőn.

A laktanya szoborparkjában tartott koszorúzáson Gömöri Balázs őrnagy, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Hódmezővásárhely Helyőrség Zenekar karmestere elmondta: „az 1848/49-es szabadságharcban fontos és aktív feladatot töltöttek be a katonazenekarok, a harcoló katonákat az irányítás mellett bátorították, a polgároknak reményt adtak. A katonazene egyik legfontosabb éve az 1896-os esztendő volt, amikor felállították a gyalogezred zenekarokat.”

„1920-ban Fricsay Richárd alezredes lett a Magyar Királyi Honvédség zeneügyi igazgatója, munkásságának köszönhető, hogy a tizennégy katonazenekar élére csak diplomás karmesterek kerülhettek, ezzel növelték a zenekarok színvonalát. A katonazenekarok rádióban zenéltek, muzsikájukat hanglemezek őrzik. Sajnos, a második világháború megtörte a katonazene virágkorát, csak az 1960-as években alakult meg újra a fegyvernem” – tette hozzá Gömöri Balázs őrnagy.

Fricsay Richárd alezredes szobrának megkoszorúzását követően a katonazenekarok fegyvernemi napja a Stefánia-palotában folytatódott.

Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere ünnepi beszédében elmondta: az elmúlt esztendő a pandémiában vállalt feladatok után újra szakmai kihívásokban bővelkedett, de a kihívások mellett a fejlődésre is jutott erő. Az önkéntes tartalékos rendszer keretében sok egyetemista, vagy tanulmányait befejező pályakezdő kapott lehetőséget a honvédségnél, és így a katonazenei pályával is megismerkedhetett.

„A katonazenész fegyvernem tagjai bár nem fegyverrel, hanem hangszereikkel felvértezve teljesítik szolgálatukat, egy sajátos, nélkülözhetetlen része a modern haderőnek. A katonazenekarok megjelenésükkel, jelenlétükkel a legmegfelelőbb népszerűsítő és reklámtevékenységet ellátó szegmensei a mai kor haderejének” – hangsúlyozta az ezredes.

Az ünnepségen – mások mellett – elismeréseket adott át Bozó Tibor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, majd a közönség Szabó Ferenc karmester, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Kar tanárának szimpóziumát hallgatta meg. Az ünnepség az MH Központi Zenekar hangversenyével zárult.

Szöveg: Petróczy Levente

Fotó: Kertész László

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/a-magyar-katonazene-napjat-unnepeltek.html

Galéria, Hírek

Románia biztonság- és védelempolitika előadás

Magyar Hadtudományi Társaság, Kiss Károly hadtudományi Klub, Mindenki Hadtudománya elnevezésű rendezvénysorozat 2023.március 9-ei előadásán Kozma Klementina, Románia biztonság- és védelempolitikája címmel tartotta meg prezentációját a Stefánia Palota Pódiumtermében.

Románia megerősödött szerepe elsősorban a NATO-n belül és a transzatlanti térség keleti védelmében egy régóta áhított célja volt Bukarestnek.

Az előadásban röviden szó esett a rendszerváltást követő román külpolitikai törekvésekről, amelyek szerves részét képezik az ország biztonságpolitikai törekvéseinek. Beszélt  a román biztonságpercepció alakulásáról és annak összefüggéseiről az ország atlantista elköteleződésével. Szó volt a NATO keleti bővítésének hatásairól és Románia ebben vállalt szerepéről, ugyanakkor ezen téma mentén említésre került a Moszkvával egyre feszültebbé váló kapcsolat is, melyet elsősorban Bukarest amerikai elköteleződése váltott ki és hevített fel a 2000-es évek folyamán. A román védelempolitika irányvonalai mindezek fényében lettek bemutatva.

Szerk/Fotó: Pete Balázs

Galéria, Hírek

A magyar királyi 2. honvédhadsereg szárazföldi fegyverzete a keleti hadszíntéren

Dr. Kovács Vilmos ezredes – 2022-ig a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka – egy átfogó, másfél órás előadást tartott a keleti hadszíntéren harcoló honvéd katonák szárazföldi fegyverzetéről február 20-án a Stefánia Palota dísztermében. 

Az eseményen résztvevő hallgatóság megismerhette, hogy milyen külföldi, avagy magyar forrásokból sikerült beszerezni a több mint 200 ezer főre tehető 2. m. kir. Honvédség fegyverzetének eszközparkját. A magyar-német-szovjet hadosztályok fegyverzeti összehasonlításáról készült táblázatából kiderült, hogy pontosan milyen fegyverzettel és felszereléssel küldték őket a frontra. Így a gyalogsági és tűzérségi fegyverek tekintetében részletes bemutatót kaptak az előadáson résztvevők, úgymint: marok és sorozatlövő fegyverek, aknavetők, tarackok, páncéltörők és harckocsik. Megtudhattuk azt is, hogy lőszer-utánpótlás tekintetében komplett vonatok szállították Németországból, illetve Magyarországról a tüzérség számára a muníciót. A folyamatosan érkező ún. lőszervonatok általában 30-40 vagonból álltak.

A prezentációból az is kiderül, hogy végrehajtható, vagy lehetetlen feladatot kaptak a német szövetségestől, továbbá, hogy gyengén vagy erőn felül teljesítettek-e a magyar katonák a Don-kanyarnál. Végül pedig az előadás ismertette azt is, hogy milyen erők jöttek haza 1943-ban.

 

Szerk/foto: Pete Balázs

Galéria, Hírek

Újabb teltházas zeneest a Stefánián

Honvédségi és civil zenekedvelőkkel, helyőrségi zenekarok vezetőivel, tagjaival, a fellépők ismerőseivel és családtagjaival teltek meg a széksorok csütörtök este a Stefánia Palota színháztermében.

A Szabó Imre alezredes, karmester és Sárosi Péter őrnagy, karmesterhelyettes által vezényelt MH Központi Zenekar Händel „Tűzijáték-szvitjével” nyitotta meg a koncertet, majd magyar és külföldi szerzők műveit vegyesen játszotta. A publikum trombitára, klarinétra, eufóniumra, marimbára, harsonára, szaxofonra és tubára komponált zenedarabokban gyönyörködhetett – egy háromszáz évvel ezelőtti klasszikustól egy mai magyar zeneszerzőig, Szentpáli Rolandig eljutva (3 Dances). A három tánc megihlette a zenészeket, mert a fergeteges Stefániás zeneest hivatalos programján kívüli „trombita-show” alatt már maguk is táncot lejtettek a színpadon.

A vendégek között volt egy személyesen érintett zeneszerző is. Balázs Árpádot a „Rapszódia marimbára és fúvószenekarra” című darabja után vastapssal köszöntötte a közönség, ő pedig nagyon boldogan sétált a színpadhoz a zenekarnak gratulálni. „Bebizonyosodott, hogy jó élő zeneszerzőnek lenni” – kommentálta a történteket Zelinka Tamás műsorközlő.

Az MH Központi Zenekarának játékát a koncert után Bozó Tibor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója méltatta és elismerése jeléül ajándékot adott át az együttes karmesterének, Szabó Imre alezredesnek.

Forrás: https://honvedelem.hu/hirek/ujabb-telthazas-zeneest-a-stefanian.html

 

Szöveg: Honvédelem.hu / Teszler Vendel

Fotó: Szováthy Kinga

Galéria, Hírek

A Kiss Károly Hadtudományi Klub februári előadása

 

Takács Márk százados (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (NKE HHK) az orosz-ukrán háború témakörében tartotta meg előadását „2022. szeptemberi ukrán ellentámadás Harkiv régióban. Fordulat a háborúban?” címmel.

Az előadás részletekkel szolgált a régióban lezajlott hadműveletekkel kapcsolatban: elemezte a háborúban álló felek mozgását és a műveletek végrehajtását a kitűzött célok függvényében, mindezt a „nagyobb képre” is figyelve, a stratégiai célokat bemutatva.

Az előadás érdekfeszítő volt, az este zárása képpen pedig a hallgatóság tagjai tehették fel kérdéseiket.

Fotó: Bankó József

Galéria

A Stefánia Irodalmi Társulat karácsonyi előadása

Az idei évben karácsonyi összeállítással lépett utoljára színpadra a Stefánia Irodalmi Társulat Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban. Az előadók „Szívekben legyen karácsony” címmel adtak nagy sikerű estet Tósoki Anikó szerkesztésében és rendezésében, sok zenével és verssel.

Többek között Ady Endre, József Attila, Zelk Zoltán, Szabó Lőrinc, Szilágyi Domokos, Juhász Gyula, Kányádi Sándor versei voltak hallhatók. A Társulat tagjai: Ács Enikő énekes, gitáros, Majtényi Judit grafikus, Tósoki Anikó és Rácz István őrnagy, tábori lelkész.

Az érdeklődők a Társulat következő elődását 2023. január 23-án láthatják, a magyar kultúra napja alkalmából rendezett esten, "Havazás lennék" címmel.

Szöveg: Tósoki Anikó

Fotók: Bankó József

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.