Újabb pályaorientációs napon vettünk részt február 3-án a Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium által szervezett eseményen.
A prezentációt Hortobágyi Ferenc hadnagy tartotta, aki 2x45 percben ismertette az MH BHD 32. Testőrezred Gyalogos Testőrség feladatköreit, illetve személyes katonai életpályájáról kaptak egy összefoglalást az eseményen részt vevő középiskolás tanulók.
Az előadás során videó formájában betekintést nyerhettek az MH BHD 32. Testőrezred mindennapjaiba is.
Január 11-én az abonyi Kinizsi Pál Gimnázium pályaorientációs napot szervezett, amelyen alakulatunk is képviseltette magát
A prezentációt Rikkers Attila törzszászlós az MH BHD 32.NHD vezénylőzászlósa tartotta, aki egy rövid életpálya út bemutatás után ismertette a dandár alaprendeltetési feladatait.
Az előadás során kitért a 32. NHD felépítésére és alegységeinek rendeltetési feladataira. Többek között szó esett az állami, nemzeti, katonai ünnepek protokolláris kiszolgálásáról, Magyarország államiságát, függetlenségét megtestesítő Szent Korona őrzéséről, protokolláris objektumőrzési és díszelgési feladatok végrehajtásáról is. Továbbá az alegységeket érintő csapatkarjelzésekről is kaphatott információt a hallgatóság.
Az előadás végén a dandár 2022-es évébe tekinthetett bele az érdeklődő diáksereg egy rövid videó formájában.
Összesen 150 fővel érkezett meg hozzánk a Veszprémi Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium Honvéd Kadét programban részt vevő felső tagozatos diákjai.
A látogatás fő célja a MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár megismerése mellett az október 23-ai ünnepre való felkészülés főpróbájának megtekintése volt.
Így első állomásuk a Petőfi laktanya alakulóterére vezetett, ahol már készenlétben álltak az MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység katonái.
Móricz Vilmos a Honvéd Kadét program egyik instruktora elmondta, hogy iskolájukban nagy népszerűségnek örvend ez a program, amely idén már 3. alkalommal indítja el a kadét tanfolyamot. A létszámuk eddig minden évben nőtt, míg a 2021-22-es tanévben 105 fő látogatta rendszeresen tanfolyamaikat, addig idén már 157 fő jelentkezett.
Móricz Vilmos:„Minden hónapban szervezünk látogatásokat, túrákat, programokat, amelyek a kadétok további tanulását, fejlődését segíti elő, így nagyon örülünk, hogy a Dandár fogadott minket.”
A diákok sorokba rendeződve várták, hogy Zsolnai Tamás ezredes vezetésével megkezdődjön a főpróba, amelyen a MH BHD Honvéd Huszár Díszegység huszárjai is részt vettek. A közel 1 órán át tartó főpróba végeztével néhány díszelgő katona felszerelésével és a honvédhuszárok lovaival is megismerkedhettek a tanulók.
Később 2 csoportra bontva folytatódott a program. Amíg az egyik csoport laktanya túrán vett részt, addig a másik katonai gépjárművekkel ismerkedhetett meg. A tanulók közelről szemügyre vehették a különböző szállító harcjárműveket, mint például a Rába H14 telepjárót vagy az Ural 4320-as személyszállítót, de a Mercedes Benz G720-es számú könnyű telepjárót is kipróbálhatták. A dandár katonái a foglalkozás végén egy rögtönzött körsétát is tartottak a gépjármű telephelyen.
A laktanya túrán résztvevő kadétok meglátogatták alakulatunk történetéhez kapcsolódó, legfontosabb történelmi személyeknek emléket állító szoborparkot, majd a régen fogdaként számontartott épülethez vezetett útjuk. A laktanya sétát a Harminckettesek Baráti Körének titkára, Vastagh László nyugállományú alezredes vezette, aki saját élménybeszámolóval tette még érdekesebbé a laktanya bejárást.
A látogatók a programok végeztével sok élménnyel gazdagodva megköszönték a foglalkoztatást és erőt, egészséget köszönve elhagyták a laktanyát.
Motivációs táborban jártak a Than Károly Ökoiskola és Technikum Honvéd Kadét Programban résztvevő középiskolás tanulói
A leendő kilencedikes diákok és végzős társaik új ismeretekkel és új ismeretségekkel lettek gazdagabbak az augusztus 15. és 19. között a püspökszilágyi Kiképző Bázis és Lőtéren megrendezett motivációs táborban.
A tábor fő célja az volt, hogy a leendő kilencedikesek ismerjék meg a katonai szolgálatra jellemző sajátosságokat, gyakorolják egy alegység napi életével összefüggő feladatokat. A végzős diákok pedig ismerjék meg a katonai vezetés szintjeit és a tanultakat később legyenek képesek a gyakorlatban is alkalmazni.
Faludi Miklós zászlós, a Kiképzési Főnökség, honvédelmi nevelésért felelős referense nagyon fontosnak tartja a tábort.
„Fontosnak tartom, hogy a kilencedikes tanulók úgy lépjenek be a Honvéd Kadét Programba, hogy már rendelkezzenek alapvető ismeretekkel a katonaéletről, a Magyar Honvédség feladatrendszeréről, valamint, hogy már itt, a táborban kialakuljon a bajtársiasság és csapatszellem.”
Balogh Zsolt önkéntes műveleti tartalékos alezredes elmondása alapján ezt a fajta beilleszkedést elősegítő tábort már 10 éve szervezi meg a Than Károly Ökoiskola és Technikum az MH Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár együttműködésével. A motivációs tábor, másnéven békatábor is több éves múltra tekint vissza, idén 5. alkalommal rendezik meg.
Az alezredes kiemelte: „Ennek a képzésnek töretlen a népszerűsége. Rengeteg az érdeklődő. Jelenleg már harmadik éve történik az, hogy két osztályt kell indítanunk teljes létszámmal a nagy jelentkezésnek köszönhetően. Most is 2x34 fő kilencedikes vesz részt a felkészítő táborban.”
A végzős tanulók számára ez a tábor egyben szakmai gyakorlat is volt, ahol kiképzőként és parancsnokként is számot adhattak tudásukról.
„Annyit kell még tudni, hogy a jelenlegi tizenkettedikesek szakmai gyakorlata erre a békatáborra épül. Parancsnoki, vezetői törzsfeladatokat látnak el. Tulajdonképpen ők azok, akik beillesztik a közösségbe és egyúttal a Honvéd Kadét Programba a leendő kilencedikes osztályt. Így ez egy szakmai gyakorlati program is és egy beilleszkedő tábor is egyben a tanári, katonai és a BHD kiképzőinek a felügyelete mellett.”
A tanulók az alaki foglalkozásokon túl több oktatáson is részt vettek, ahol NATO alapismereteket, hadijogi, egészségügyi és tereptani ismereteket, továbbá a Magyar Honvédség felépítéséről, feladatairól, vezetési rendszeréről szóló előadásokat hallgattak meg. Voltak olyan foglalkozások, amelyet a végzős kadétok tartottak a táborba érkező „kezdő” kadétok számára. Ilyen volt többek között a lőkiképzés komplex foglalkozás megtartása is.
Balogh alezredes folytatta: „A szerdai napon egy a lövészetet megelőző gyakorlati foglalkozáson vettek részt a tanulók, amit forgószínpad-szerűen hajtottak végre. Tanulták a lőelméletet, az elsősegélynyújtást, a tüzelési testhelyzeteket, gépkarabély szét- és összeszerelését, annak fő részeit, tulajdonságait, továbbá biztonsági rendszabályokat. …érdekessége a történetnek, hogy különböző témakörökben az órákat részben a tizenkettedikesek tartották. Így a leendő kilencedikesek látták, hogy hova juthatnak el, mi az a folyamat, amelynek a végén már ők is ennek a tudásnak a birtokosai lehetnek. Nem elég csak ismerni és tudni. Az igazi tudás az, amelyet át is tudok adni.”
A tábor utolsó napján rendezték a járőrbajnokságot, ahol a tanulók gyakorlatban is számot adhattak tudásukról. A több versenyszámból álló bajnokság legnépszerűbb állomása a légpuskalövészet és a gránátdobás volt, de az elsősegélynyújtásnál is magas pontszámokat gyűjtöttek a versenyzők.
Szerkesztette/videó: Pete Balázs Fotók: Bankó József
Honvéd kadét kulturális és szakmai napon vett részt a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium, valamint a Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum száz középiskolás diákja május 11-én, szerdán, Budapesten.
A délután folyamán a fiatalok az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárhoz látogattak, ahol Fenyvesi Zoltán alezredes, hadműveleti főnök ismertette az alakulat rendeltetését, szervezeti felépítését, a különböző alegységek feladatrendszerét, de kitért azokra a speciális feladatokra is – köztük a koronavírus-járvány elleni védekezésre – amelyekben a dandár katonái részt vettek. A prezentációt követően Vastagh László nyugállományú ezredes, a Harminckettesek Baráti Körének tagja várta a kadétokat az alakulat szoborparkjában, ahol egyebek mellett a laktanya történetéről és a dandárhoz köthető történelmi személyekről kaptak tájékoztatást.
Ezt követően Mudra József ezredes, a dandár parancsnoka köszöntötte a diákokat az alakulótéren, ahol megtekinthették a különleges díszelgő csoport látványos műsorát, majd a technikai eszközök és kézifegyverek statikus bemutatóját.
Kovács Roland Imre, a technikum 9. évfolyamos tanulója is régóta érdeklődik a katonai témák, a fegyverek, a honvédelem, ezen belül a Magyar Honvédség iránt. „Azért is jelentkeztem honvéd kadétnak, mert úgy gondolom, hogy fizikailag és mentálisan is felkészít az életre, illetve a katonai pályára. Ez a mai program is ezt az elképzelésemet erősíti” – tette hozzá.