A Dandár alaprendeltetési feladatai közé tartozik a Honvédelmi Minisztérium és a katonai felső vezetés részére a híradó, informatikai és elektronikus információvédelmi szolgáltatások, illetve azok technikai feltételeinek biztosítása. Ezen felül a Sándor-palota protokolláris őrzése, a Szent Korona protokolláris és biztonsági őrzés-védelme, a különböző szintű nemzeti, állami, katonai rendezvények protokolláris, díszelgő és katonazenekari feladatainak végrehajtása is a mindennapi tevékenység része, csak úgy, mint a Miniszterelnöki Hivatal élelmezési ellátása, a Honvédelmi Minisztérium, valamint az ellátásra utalt katonai szervezetek logisztikai támogatása, illetve rekreációs és kulturális szakfeladatok ellátása. Az MH BHD végzi továbbá a HM és az MHP vezető állománya fogadásainak, valamint külföldi utazásainak protokolláris kiszolgálását, illetve nemzetközi utazásszervezési feladatokat.
ezredes, dandárparancsnok
ezredes, dandárparancsnok-helyettes
ezredes, dandárparancsnok-helyettes
ezredes, törzsfőnök
főtörzszászlós, vezénylőzászlós
ezredes, 32. Nemzeti Honvéd Díszegység, parancsnok
ezredes, Honvéd Huszár Díszegység, parancsnok
ezredes, MH főkarmester
ezredes, MH Híradó és Informatikai Rendszerfőközpont, parancsnok
alezredes, Kulturális és Rekreációs Igazgatóság,
mb. igazgató
alezredes, HM Objektumok Üzemeltetési Igazgatóság, mb. igazgató
Június 25. A dandár alapítása Mária Terézia magyar királynővé koronázásának eseményéhez kötődik.
2006. végén a Magyar Honvédség hatékony működését elősegítő szervezeti átalakítások előkészítése keretében fogalmazódott meg az MH Támogató Dandár megalakításának szükségessége. A dandár lényegében az MH Híradó és Informatikai Parancsnokság, az MH Budapesti Helyőrség-parancsnokság, az MH Támogató Ezred, az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred, az MH Központi Zenekar egyidejű megszüntetésével, azok szervezeti elemei többségének integrálásával jött létre.
Csapatzászlaját a katonai szervezet 2007. június 11-én vehette át, melyet a köztársasági elnök, a honvédelmi miniszter, a Honvéd Vezérkar főnöke, valamint Budapest főpolgármestere által adományozott szalagok ékesítik.
2011. január 1-jétől a dandár megkezdte a Nemzeti Honvéd Díszegység, Honvéd Koronaőrség, majd 2012 év elejétől a Honvéd Palotaőrség felállítását, 2013-ban pedig a Dandár szervezetébe került integrálásra a HM Protokoll Rekreációs és Kulturális Főigazgatóság.
Az alakulat 2012. május 20-i hatállyal vette fel a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár nevet, tisztelegve a névadó, vitéz uzsoki báró Szurmay Sándor vezérezredes előtt, aki korának kiemelkedő katonai személyisége volt, és tetteivel valamint életpályájával méltó példát mutat napjaink katonái számára, így nevét a szervezet büszkén viseli és törekszik, hogy méltó legyen rá feladatai teljesítése során.