MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár
  • Hírek
    • Galéria
    • Videó
  • Rendezvények
  • Bemutatkozás
    • Bemutatkozás
    • Karrier
  • Szervezeti elemek
  • Altiszti Támogató csatorna
  • Közérdekű adatok
  • Kapcsolat

32-esek napja

  1. Főoldal
  2. Galéria
  3. 32-esek napja
Galéria, Hírek
Bankó József
2022.11.08.

Állományunk október 28-án a 32-esek napja alkalmából két helyszínen tartott megemlékezést Budapesten.

A megemlékezéshez kapcsolódó események a Petőfi Sándor laktanyában kezdődtek, ahol Zsolnai Tamás ezredes, a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység (32. NHD) parancsnoka és Roxin István őrnagy mondott beszédet, majd a laktanya udvarán található emléktáblánál koszorút helyezett el Mudra József ezredes, dandárparancsnok és Balázs Tibor főtörzszászlós, a BHD vezénylő zászlósa és Zsolnai Tamás ezredes, Rikkers Attila törzszászlós.

section-fabadad
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/11/web_BHD2120-488x325.jpg
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/11/web_BHD2072-488x325.jpg

 

Az emlékezés második állomása Budapest belvárosának egy ismert és forgalmas tere, a VIII. kerületi Harminckettesek tere volt. Az állomány tagjai a téren található 32-es Honvéd Gyalogezred I. világháborús emlékművénél tartottak koszorúzást.

A mai formájában létező MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység különleges kötődéssel bír elődjéhez, a 32-es gyalogezredhez, elnevezését is innen származtatja: a 32-es nevet a 32. Budapest Díszzászlóalj, majd jelenleg az MH BHD, 32. NHD vitte, viszi tovább. Ezen túlmenően számon tartja a jogelőd szervezet változatos történetét és ápolja hagyományait.

A XIX. század végéig 14 háborúban, összesen 135 csatában, ütközetben, ostromokban és várvédelemben felhalmozott érdemekben dús történet a 32-eseké, a XX. században katonái az első- és második világháborúban is harcoltak. Az 1950-es évektől kezdődően az ezred feladata az idők folyamán többször is változott, eleinte őrzés-védelmi feladatokat is végzett rendészeti- és díszelgési feladatai ellátása mellett.

A 32-esek története a XVIII. századba nyúlik vissza.

A 32. Mária Terézia Gyalogezred 1741. október 30-án, az osztrák örökösödési háború hatására, Mária Terézia parancsára alakult. A VIII. kerületben szobrot állítottak az első világháborúban elesett katonáik emlékére, a Corvin-negyed melletti terület ezért kapta a Harminckettesek tere nevet.

Ghymesi Forgách Ignác gróf a 32-es gyalogezred elődjének felállítására 1741. október 30-án kapott parancsot. Akkoriban bevett szokás volt, hogy az ezredet parancsnokáról nevezzék el, így Forgách ezrednek hívták alegységet, ami teljes mértékben magyar ezred volt, hiszen magyar területről sorozták be a katonákat. Egyenruhájuk is magyaros jellegre utalt.

A 32. hadrendi számot 1769-ben kapta meg az ezred. Az uralkodó, Mária Terézia 1780-ban bekövetkezett halálával feladatkörük megváltozott: az ezred mozgatása szünetelt, toborzási székhelyüket is áthelyezték Pestre és a szomszédos vármegyékbe, ekkortól számítanak Pest „házi ezredének”. Fennállásuknak századik évfordulóján az ezredben szolgált a későbbi trónörökös, Ferenc Ferdinánd is. Ferenc József császár 1890-ben elrendelte, hogy a 32. gyalogezred örökké Mária Terézia nevét viselje.

A XIX. század végéig tizennégy háborúban, 135 csatában és ütközetben vett részt az ezred. Katonáik bátor helytállását igazolja, hogy három tiszt is megkapta a legmagasabb kitüntetést, a Mária Terézia érdemrendet. Az első világháború kezdetén délen, Szerbia ellen harcoltak, majd az északi hadszíntéren harcoltak, ahol 1918-ban a Piave folyón átkelő ellenséggel csaptak össze.

Itt az alegység nagyrésze a harcokban megsemmisült. Az őszirózsás forradalomban megalakult vezetőség csak a 32. hadrendi számozását hagyta meg az alegységnek, mint császári és királyi ezred, a „harminckettesek” megszűntek. A Tanácsköztársaság bukását követően a 32. ezredből és más ezredek maradványaiból alapították a királyi magyar 1. Gyalogezredet. Megalakult a 32-esek asztaltársasága, amely civilekkel összefogva 1933-ban a VIII. kerületben felállíttatta a harminckettesek emlékművét.

A második világháború után az ezred a honvédség egyes objektumait őrizte és díszelgési feladatokat kellett végrehajtania.

1984-ben Magyar Néphadsereg (MN) 7015-re nevezték át az alakulatot.
1991. májusától a 32. Budapest Őrezred nevet kapta, majd 2000. október 1-től 32. Budapest Őr- és Díszezreddé nevezték át.

A haderőreform 2007. január 1-én éreztette hatását az ezrednél is, önálló egységként megszűnt, de dísz- és rendész zászlóaljai továbbra is szinte változatlan feladatrendszerrel működtek tovább.

Az egykor Mária Terézia parancsára alapított ezred jogutód szervezete, a Magyar Honvédség önálló alakulataként 2012-ben vette fel a vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár nevet.

Fotó: Bankó József

Szöveg: honvedelem.hu, Bankó József

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/a-harminckettesek.html

" 32nhd, megemlékezés, október, petőfilaktanya, történelem

Legutóbbi cikkek

  • „A Görgey-család öröksége a harcos életmentés”

    2023.01.31.
  • „A Görgey-család öröksége a harcos életmentés”

    2023.01.31.

Kategóriák

  • Galéria
  • Hírek
  • Karrier
  • Névadónk
  • Rendezvények
  • Videó

Tags

32nhd alaki budapestihelyőrségzenekara család dandárfutás egészség elismerés futás gyerekek helyezés hivatás hétvége június kadét kiképzés kiállítás koncert kultúra képzés magyarhonvédség megemlékezés mhbhd mhközpontizenekar mhpk minisztérium művészet november oktatás október parancsnok petőfilaktanya program püspökszilágy sport stefániapalota szeptember sándorpalota tanulók verseny videó államfő állomány állománygyűlés összefoglaló ünnep

Kapcsolat

MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár

Postacím: 1118 Budapest, Budaörsi út 49-53.

Tel.: (+36)-96/622-700HM-tel.:HM Tel:: +36 1 309 8378

E-mail: mh.bhd@hm.gov.hu

Honlap: bhd.honvedseg.hu

Facebook: Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár

Instagram: instagram.com/mh_bhd

Youtube: youtube.com/mh_bhd

Rendeltetés

A Honvédelmi Minisztérium és a katonai felső vezetés részére a híradó, informatikai és elektronikus információvédelmi szolgáltatások és azok technikai feltételeinek biztosítása, a Sándor-palota protokolláris őrzése, a Szent Korona protokolláris és biztonsági őrzés-védelme, a különböző szintű nemzeti, állami, katonai ünnepek protokolláris és Budapest helyőrségi szak- és kiszolgálási feladatainak végrehajtása, valamint a Honvédelmi Minisztérium és az ellátásra utalt katonai szervezetek logisztikai támogatása, illetve rekreációs és kulturális szakfeladatok ellátása.

Hírek

  • „A Görgey-család öröksége a harcos életmentés”

    2023.01.31.

  • „Felkészülő Erő-1”

    2023.01.27.

  • Alakiasságból kiváló!

    2023.01.27.

  • Felkészülés alaki szemlére

    2023.01.25.

  • Alaki szemlére készülünk…

    2023.01.20.

  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Cookie irányelvek
MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár
Minden jog fenntartva.
© 2023
Üzemelteti:
Logo

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.

Elfogadom Bővebben